بونسای آپارتمانی

بونسای آپارتمانی

بونسای آپارتمانی ( بونسای داخلی )
اضافه کردن گل و گیاه یک راه عالی برای ایجاد تغییرات و زیبایی فضای دکوراسیون داخلی است و یکی از تکنیک های مهم طراحی داخلی به شمار می رود. اما اگر به دنبال چیز متفاوتی هستید، چرا بونسای را امتحان نمی‌کنید؟

بونسای می‌تواند آرامش و زیبایی بی‌نظیری را در طراحی داخلی برایتان به ارمغان بیاورد. بونسای در دکوراسیون منزل نقشی فراتر از عناصر طراحی داخلی دارد. بونسای‌ها به عنوان نماینده طبیعت در منزل، از عناصر ایجاد آرامش هستند.

بونسای آپارتمانی

یک تصور رایج و غلط درباره بونسای این است که باید آنها را در داخل خانه نگه داشت. در حقیقت ، بیشتر بونسای ها باید در بیرون و فضای آزاد قرار بگیرند ، جایی که تغییرات فصلی را احساس کند . دقیقاً مانند درختان معمولی. فقط گیاهان گرمسیری و نیمه گرمسیری می توانند در شرایط  داخلی ( محل کار ، خانه و…) زنده بمانند.

کدام بونسای برای فضای داخلی بهتر است؟

چندین درخت وجود دارد که می‌توانید در داخل خانه یا محل کار نگهداری کنید. اما رایج ترین و ساده ترین گونه برای نگهداری فیکوس رتوزا است. فیکوس انواع مختلفی دارد اما بهترین گونه از بین فیکوس ها فیکوس رتوزا است . فیکوس تحمل پذیری مناسبی در برابر رطوبت کم تا زیاد دارد و انتخاب خوبی برای ورود به دنیای شگفت انگیز بونسای است .

از این گونه ها می‌­توانید در فضای داخلی استفاده کنید:
انواع فیکوس ، کارمونا ، شفلرا ، پورتولاکاریا افرا (جید )  ، نارون چینی

چرا نمی توانم بونسای معتدل (غیر گرمسیری) را در داخل خانه نگه دارم؟

مهمترین دلیل این است که درختان معتدل به یک دوره خواب (در زمستان) نیاز دارند. در این دوره چرخه رشد سالانه به پایان می رسد و درخت برای چرخه بعدی در بهار آماده می شود. که این امر هنگامی که درختان خود را در داخل خانه نگه دارید اتفاق نمی افتد. اما این تنها دلیل نیست درختان به نور خورشید، گردش هوا، اکسیژن و… هم  نیازمند هستند.

مراقبت از بونسای آپارتمانی (داخلی)

مراقبت از بونسای داخلی با گلهای آپارتمانی معولی متفاوت است. به این دلیل که درختان بونسای در گلدان‌های کوچک کاشته می‌­شوند و بنابراین فضای محدودی برای دسترسی به آب و مواد غذایی دارند. مهمتر اینکه درختان گرمسیری (بونسای داخلی ) نیاز به نور بیشتر و رطوبت بالاتری نسبت به گل های آپارتمانی دارند.

نیازهای بونسای آپارتمانی

نور

مشکل اصلی در نگهداری بونسای در داخل خانه این است که شدت نور در داخل خانه بسیار کمتر از خارج است. وقتی شدت نور خیلی کم باشد ، درختان بلافاصله نمی میرند ، اما رشد کاهش می یابد و در نهایت گیاه را تضعیف می کند. از نشانه های کمبود نور بونسای، افزایش بند‌ها در شاخه و کم رنگ شدن برگها است چون درخت قادر به فتوسنتز نیست.
بنابراین، حتما بونسای خود را در نقطه ایی از خانه یا محل کار قرار دهید به بیشترین میزان نور دریافتی را دارد. بهترین مکان پنجره جنوبی است.  قرار دادن بونسای حتی در فاصله ۱ متری از پنجره سبب کاهش شدت نور می شود اما شاید ما متوجه کاهش میزان نور نشویم.در حقیقت این نورممکن است بونسای بسیار کم باشد.

نور مناسب برای بونسای

 توجه داشته باشید که آفتاب مستقیم  خصوصا از پشت شیشه هم می‌­تواند به بونسای شما صدمه بزند. در صورتی نور کافی ندارید می‌­توانید از نور های مصنوعی استفاده کنید. بهترین نور مصنوعی لامپ های ال ایی دی رشد  (LED Grow Lights) هستند که به مدت ۱۰ ساعت در روز در فاصله حدود  30 الی ۴۰ سانتی از بونسای شما قرار داشته باشد.

” تنها گونه ایی از بونسای که نیاز به نور ندارد بونسای مصنوعی است “

رطوبت بونسای

درختان گرمسیری نیاز به رطوبت هوا دارند. در داخل خانه میزان رطوبت بسیار کم است خصوصا اگر از سیستم تهویه مطبوع یا گرمایشی استفاده کنید. برای تامین رطوبت بونسای های آپارتمانی بهتر است از سینی سنگ ریزه استفاده کنید یا بونسای خود را غبارپاشی کنید. توجه داشته باشید برای غبار پاشی آب مورد استفاده فاقد املاح باشد در غیر اینصورت بر روی برگ ها لکه های رسوب آب باقی می‌ماند.

سینی سنگ ریزه
ریختن آب در سینی سنگ ریزه برای ایجاد رطوبت

باز کردن پنجره ها در طول روز به گردش هوا و افزایش اکسیژن کمک می­کند که می­تواند برای شادابی بونسای شما سودمند باشد.

آبیاری بونسای

مهمترین قسمت مراقبت ازدرخچه بونسای شما آب دادن است. زمان آبیاری بونسای به چندین عامل بستگی دارد (مانند گونه درخت ، اندازه درخت ، اندازه گلدان ، زمان سال ، دمای هوا ، مخلوط خاک و رطوبت هوا ) ،این عوامل نشان می دهند که دشوار است بگوییم هر چند روز یکبار به بونسای خود آب بدهید .

” مهمترین قانون آبیاری؛ هرگز به صورت روتین (مثلا هر ۲ روز یکبار) به بونسای خود آب ندهید

 قانون کلی در آبیاری این است ” هر زمان خاک سطح گلدان خشک شد آبیاری کنید ” البته این قانون کلی است و می‌­تواند نسبت به گونه بونسای متفاوت باشد مثلا در مورد فیکوس رتوزا اجازه دهید خاک سطحی خشک شود و سپس آبیاری کنید اما هرگز نگذارید خاک کاملاً خشک شود!

 آبیاری باید بصورت کامل و عمیق انجام شود . دقت داشته باشید آب در سطح گلدان باقی نماند و حتما اضافی آب از زیر گلدان خارج شود.خارج نشدن و ماندن آب می‌­تواند باعث پوسیدگی ریشه شود. در صورتی آب خارج نمی­شود سوراخ های زیر گلدان را چک کنید.

کوددهی بونسای

درختان در طبیعت قادر به گسترش ریشه  و یافتن مواد غذایی هستند. اما بونسای درگلدان کوچک و فضای محدود کاشته می­‌شود و نیاز به تغذیه دارد. کوددهی بونسای آپارتمانی بر خلاف بونسای های بیرونی در کل سال انجام می‌­شود . کوددهی از طریق کود های کامل (NPK) که شامل تمامی عناصر مورد نیاز درخت است باید انجام شود.
کوددهی در بونسای آپارتمانی از بهار تا اوایل پاییز می­تواند هر ۲ یا ۳ هفته یکبار و از اوایل پاییز تا آخر زمستان ماهی یکبار انجام شود. میزان استفاده از کود می­‌تواند طبق دستور مندرج بر روی کود (یا نصف دز توصیه شده) و بصورت آبیاری باشد.استفاده بیش از حد مجاز و توصیه شده می­‌تواند منجربه خشک شدن بونسای شود و عدم تغذیه بونسای باعث ضعیف شدن آن.

 دما بونسای

دمای مورد نیاز برای بونسای آپارتمانی شبیه به دمای استاندارد اتاق نشیمن شماست . دما در تابستان می­تواند در حدود ۲۵ درجه و در زمستان در حدود ۲۰ درجه باشد .برخی از گونه ها در دمای پایین تر هم به رشد خود ادامه می‌­دهند ولی اجازه ندهید دما به زیر ۱۰ درجه برسد.

استفاده از مطالب و محتوای سایت بونسایکار با درج لینک و ذکر منبع محدودیتی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید