۱۰ دلیل برای داشتن یک بونسای در خانه

داشتن بونسای در خانه

۱۰ دلیل برای داشتن یک بونسای در خانه ، چرا باید یک بونسای در خانه داشته باشیم؟

بدون شک دلایل زیادی برای نگهداری از بونسای در خانه وجود دارد، با این حال ما ۱۰ تا از بهترین دلایل برای نگهداری بونسای در خانه را لیست کرده‌ایم. و با شما به اشتراک میگذاریم عشق، زیبایی، آرامش و خردی ژرف را، که عمیقا در هنر باستان بونسای نهفته است.

۱- بونسای می‌تواند دوستی مادام العمر برای شما باشد.

یک بونسای می‌تواند به عنوان بهترین دوست شما سالها و نسلها در کنار شما و خانواده شما حضور داشته باشد. بونسای‌هایی با سن بیش از ۸۰۰ سال در دنیا وجود دارند.

با مراقبت و نگهداری، بونسای شما می‌تواند به گنجینه‌ای تبدیل شود که آن را به نسل های بعدی منتقل کنید.
نگهداری از بونسای بسیار راحت‌تر از حیوانات خانگی است و یک همراه آرام و ساکت است که سالها در کنار شما خواهد بود.

۲- بونسای می‌تواند هنرمند درون شما را بیدار کند.

نگهداری بونسای در خانه

هنگام کار با بونسای ، به تدریج اما مطمئناً هنرمند درون خود را بیدار خواهید کرد.

بونسای ترکیبی از هنر و باغبانی می‌باشد و سالها اساتید باستانی بر روی اصول زیبایی شناسی با الهام از طبیعت کار کرده‌اند. بونسای هماننده یک تابلو نقاشی زنده است.

یکی از سخت‌ترین کارهای یک بونسایکار این است که اثری از دخالت انسان در بونسای نباشد تا درخت مینیاتوری تا حد زیادی طبیعی و دست نخورده به نظر برسد، و این باعث گسترش استعداد هنری شما می‌شود.

۳- بونسای می‌تواند زیبایی را به هر فضایی اضافه کند

نگهداری بونسای در خانه

از آنجا که بونسای یک درخت مینیاتوری در ابعادی بسیار جمع و جور و کوچک است، می تواند تقریباً در هر مکانی قرار بگیرد. خواه خانه شما باشد یا دفتر کار.

اضافه کردن یک بونسای به دکوراسیون داخلی جدای از زیبایی که به محیط اضافه می‌کند، بونسای می‌تواند انرژی مثبت و حس خوبی به فردی که به محیط شما وارد می‌شود انتقال دهد. همین امر می‌تواند به موضوعی عالی برای یک گفت‌و‌گو لذت بخش تبدیل شود و آن فضا را زنده کند.

علاوه بر این ، دانشمندان قبلاً اثبات کرده‌اند که هنر دارای مزایای شگفت انگیز سلامتی برای ذهن و بدن است که ثابت می‌کند زیبایی بونسای بسیار فراتر از ظاهر آن است.

۴- بونسای می‌تواند به ذهن شما کمک کند

درست مثل ورزش منظم که برای بدن بسیار مفید است. مراقبت از بونسای مثل ورزش برای ذهن شماست.

با فراهم آوردن شرایط پرورش بونسای، شما می‌توانید از فواید سلامتی که به نحوه عملکرد ذهن شما به پاسخ محرک‌های بیرونی مانند استرس است، بهرمند شوید.

فراموش نکنید بونسای قسمتی از طبیعت است در گوشه‌ایی از خانه یا محل کار شما.طبیعت می‌تواند استرس ( دلیل بسیاری از بیماری‌ها در قرن ۲۱) را از بین ببرد.

۵- بونسای می‌تواند در ایجاد عادت‌های سالم به شما کمک کند

هنگام بحث در مورد صبر به عنوان یک فضیلت اخلاقی ، ممکن است درک دقیق آن دشوار باشد ( یا حداقل چرا صبر آنقدر مهم است که به عنوان یک فضیلت شناخته می شود).

اما صبر در فرهنگ ژاپن فضیلت بسیار قابل احترامی است. یادگیری نحوه صبر به معنی این است که شما قادر خواهید بود چیزهایی بسیار طولانی را تحمل کنید، بدون احساس خشم و عصبانیت.

بونسای می‌تواند با یادآوری روزانه در ایجاد عادت‌های سالم به شما کمک کند که زندگی به معنای به دست آوردن هرچه سریعتر نیست. بلکه لذت بردن از پاداش‌های شیرین پس از صبر و تلاش برای بدست آوردن آنها است.

۶- زیبایی در نقایص کوچکی یافت می‌شود

نگهداری بونسای در خانه

تربیت و تکامل بونسای بدون ایجاد تنش‌های کنترل شده و شوکهای خفیف غیرممکن است.(انواع هرس،سیم بندی و گلدان های سایز کوچیک به درخت تنش وارد می‌کند. که این تنش‌ها توسط بونسایکار کنترل شده و از خشک شدن درخت جلوگیری می‌کند)

با این حال این زخم‌های فراوان (محل هرس وایجاد تکنیکهایی جهت پیر نشان دادن تنه درخت) باعث زیباتر شدن بونسای می‌شود.

این نه تنها الهام بخش است حتی اگر بتازگی در دنیای بونسای قدم گذاشته‌اید، این درس مهمی است که می‌توانید از بونسای یاد بگیرید. ” زیبایی در نقایص کوچکی یافت می‌شود که ما را منحصربه‌فرد و اصیل می‌کند.

۷- بونسای باعث می‌شود خودتان را به چالش بکشید و رشد کنید

به چالش کشیدن خود بخش عمده‌ای از داشتن یک بونسای است، و این احتمالاً یکی از جذابترین جنبه‌های مراقبت از یک بونسای است.
نگرش شما نسبت به شکست و موانعی که در طول سفر شکننده‌ای به نام زندگی با آن روبرو هستید ، صرفاً ویژگی‌های شخصیت شما نیستند، زیرا این شخصیت در وجود تمام ما انسان‌ها وجود دارد. درس عمیق دیگری است که بونسای می تواند به شما بیاموزد. (درس گرفتن از شکست‌ها برای رسیدن به موفقیت).

۸- شما می‌توانید از بین ۴۰۰ گونه گیاهی انتخاب کنید

بونسای

هر کسی می‌تواند یک بونسای در خانه داشته باشد، با بیش از ۴۰۰ گونه گیاهی که می‌توانند به شاهکارهای بونسای تبدیل شوند.

براساس علاقه خود (و البته با در نظر گرفتن شرایط محل قرارگیری بونسای) می‌توانید از بین درختان میوه ، گلدار ،خزان کننده ، همیشه سبز و… با طیف گسترده‌ایی از رنگهای سبز،ابلق، قرمز، آبی و…یکی را انتخاب کنید.

مقاله مرتبط : آموزش ساخت بونسای

۹- بونسای به شما امکان کافی برای آزمایش می‌دهد

قوانین و تکنیک‌های خاصی در پرورش و ساخت بونسای وجود دارد. با این حال ، این بدان معنا نیست که شما امکان زیادی برای آزمایش و تجربه جدید ندارید.

فقط بگذارید روح بونسایتان شما را هدایت کند، و شاید گوشه‌های ناشناخته‌ای از روح خود را که در آن استعداد و تخیل زندگی می کند کشف کنید.

۱۰-  تصفیه کننده هوا

زندگی در شهرهای بزرگ، علاوه بر مزایایش، عیب‌هایی نیز دارد؛ از جمله آلودگی هوا. گاهی آلودگی‌ها و سم‌هایی در محیط زندگی وجود دارد که با چشم هم دیده نمی‌شوند و بسیار خطرناک هستند.

 گیاهان می‌توانند تاثیر قابل توجهی در بهبود کیفیت هوا در منازل و محیط های اداری داشته باشند. گیاهان حتی می‌توانند در محافظت انسان ها از سموم شیمیایی مانند فرمالدهید ، آمونیاک و بنزن نیز موثر باشند.

با نگهداری از یک بونسای علاوه بر زیبایی می‌توانید از هوای پاک هم لذت ببرید.

自業自得 : آنچه می‌کارید درو می کنید

ضرب المثل ژاپنی
بونسای

“باید فلسفه، گیاه‌شناسی، هنرمندی و کیفیت انسانی در پشت آن وجود داشته‌باشد تا یک بونسای باشد.”
جان ناکا

منبع


استفاده از مطالب و محتوای سایت بونسایکار با درج لینک و ذکر منبع محدودیتی ندارد.

One thought on “۱۰ دلیل برای داشتن یک بونسای در خانه

دیدگاهتان را بنویسید