مال‌سای

بونسای تقلبی

اصطلاح مال‌سای (Mallsai) در سال ۱۹۸۶ توسط هنرمند بونسای آمریکا آقای ونس وود ابداع شده است وبه معنای هر گیاه گلدانی است که تحت لیبل بونسای فروخته می شود. این گیاهان تولید انبوه می شوند ، فاقد کیفیت ، ارزان قیمت و جوان هستند بدون آن که بونسای باشند بنام بونسای بفروش می رسند.

درصد نسبتا بالایی از مال‌سای را درختان جونیپرس ، کاج‌ها ( مطبق یا آروکاریا – کونیکا و… ) ، بنجامین ، بامبو ، مرکبات پیوندی و حتی انواع ساکولنت‌ها تشکیل می‌دهند.

بسیاری از گونه‌های مورد استفاده در Mallsai به طور معمول گزینه مناسبی برای بونسای نیستند ،اما ساخت آنها آسان یا ارزان است.


بسیاری از این گونه‌ها پس از، از بین رفتن گیاه برای مدت طولانی با کمترین نگهداری سبز باقی میمانند. به عنوان مثال جونیپرس توانایی سبز ماندن برای هفته‌ها پس از مرگ را دارد و آن را به یک گزینه مناسب برای تولید مال‌سای تبدیل کرده است.

همانطور که می بینیم ، مال‌سای معمولاً از گونه‌هایی ساخته می‌شود که با کمترین تغییر شبیه به بونسای باشد مثل کاج کونیکا که ذاتا بصورت کله قندی رشد می‌کند یا جونیپرس‌ها. مال‌سای‌ها به طور معمول از گیاهان جوان هستند. آنها به سرعت و غیر اصولی شکل می گیرند و به تصویری شبیه می شوند که عموم مردم آن را بونسای می شناسند ! در گلدان غیر استاندارد و ارزان قیمت کاشته می شود و در همه جا فروخته می شود ، بجز در مراکز تخصصی بونسای.

تفاوت مال‌سای و پیش بونسای

ابتدا تعاریف این دو را بررسی کنیم

مال‌سای (Mallsai) : هر گیاه گلدانی است که تحت لیبل بونسای فروخته می شود. این گیاهان تولید انبوه می شوند ، فاقد کیفیت ، ارزان قیمت و جوان هستند بدون آن که بونسای باشند بنام بونسای بفروش می رسند.

پیش بونسای(pre-bonsai) : یک بونسای تکمیل نشده است، و برای تکمیل نیاز به چندسال مراقبت هرس و فرمدهی دارد. به صورت انبوه تولید می‌شود و ارزان قیمت است.

هر دو اصطلاح دارای همپوشانی هستند. اما من تصمیم گرفته‌ام یک مرز بین مال‌سای و پیش بونسای قرار دهم.

  • مال‌سای شامل گیاهان نامناسب برای بونسای هم می‌شود.
  • ما‌ل‌سای توسط افراد غیرمتخصص ساخته می‌شود که باعث مرگ گیاه در زمان کوتاهی می‌شود.
  • خاک و گلدان مال‌سای غیر استاندارد هست.
  • پیش‌بونسای فقط شامل گیاهان مناسب برای بونسای است.
  • پیش‌بونسای توسط افراد متخصص ساخته می‌شود.
  • خاک و گلدان در پیش‌بونسای استاندارد است.

به تصاویر زیر توجه کنید

بونسای تقلبی

پیش بونسای

در تصویر شماره ۱ تمام گونه ها با برچسب بونسای به فروش می‌رسند. اما یوکا و سیکاس اصلا گونه‌های مناسب بونسای نیستند و در مورد کاج علاوه بر پیوندی بودن در خاک نامناسب کاشته شده.

در تصویر شماره ۲ هر دو نمونه فاقد کیفیت لازم برای بونسای هستند اما با چند سال وقت گذاشتن و هرس تبدیل به بونسای عالی می‌شوند.چرا که، هر دو گونه مناسبی هستند و استایل کلی خوبی دارند. در گلدان مناسب و خاک مناسب کاشته شده‌اند.

مقاله: گونه های محبوب برای بونسای

مال‌سای خوب یا بد ؟

از نظر من اگر Mallsai از گونه های مناسب برای بونسای تهیه شده باشد مثل نارون چینی ، فیکوس و… و به صورت اصولی و استاندارد به گلدان تخت منتقل شده باشد، می‌تواند به عنوان یک پیش بونسای انتخاب مناسبی باشد. چرا که علاوه بر قیمت پایین شما می‌توانید آن را تبدیل به یک بونسای عالی کنید.

مال‌سای یک مزیت ؟

واقعیت این است که مالسای به احتمال زیاد عامل اصلی درگیر شدن افراد با بونسای است. مال‌سای بیش از هر منبع دیگری در معرض هنر بونسای قرار می‌گیرد.

به معنای واقعی کلمه میلیون‌ها نفر هر ساله به نوعی در معرض این گیاهان قرار می گیرند. گیاهانی که ما آن‌ها را مال‌سای می نامیم، و حداقل توسط مردم بونسای شناخته می شوند و در بسیاری از موارد اولین مواجهه مردم با جهان شگفت انگیز بونسای هستند.

جینسینگ

مال‌سای ممکن است استاندارد‌ها را زیر سوال ببرد. این نقایص از دید یک بونسایکار حرفه‌ایی پنهان نمی‌ماند. اما مانعی برای خرید یک مبتدی یا تازه وارد علاقمند به بونسای ایجاد نمی‌کند.

دیدگاه موافق

ارزان ، در معرض دید میلیون ها نفر ، به راحتی قابل تشخیص است ، به عنوان ایده برای هدیه و در فروشگاه‌هایی و مراکز غیرتخصصی بونسای موجود است.

نگاهی گذرا به هر یک از گروه‌های گفتگوی اینترنتی نشان خواهد داد که بسیاری از تازه واردان به دنیای بونسای و حتی برخی از افراد حرفه‌ایی و قدیمی اولین بار از طریق Mallsai به بونسای معرفی شدند. بسیاری هنوز بعد از سالها این درخت را دارند و برخی داستان از دست دادن آن را بازگو می‌کنند ، اما وجه مشترک این است که با مالسای همه چیز را شروع کردند.

خرید بونسای

بسیاری از اعضای جدید در انجمن‌های بونسای ابتدا با خرید یا هدیه گرفتن Mallsai به دنیای بونسای وارد شده‌اند. دفاتر شرکت‌ها در بیشتر دنیا یک مالسای روی میز یا کنار پنجره خود دارند. مال‌سای‌ها در تبلیغات تلویزیونی و در بسیاری از فیلم ها در حال نمایش هستند، آنها در تبلیغات مجله ها ظاهر می شوند و اینترنت پر از سایت‌هایی است که آنها را می فروشند ، حمل آسان ، قیمت مقرون به صرفه و تقاضای روزافزونی برای آنها وجود دارد.و حتی گل فروشی‌ها در حال فروش آنها هستند.

مال‌سای داستان یک موفقیت برای بونسای است زیرا هر صاحب جدید مال‌سای یکی دیگر از اعضای احتمالی جامعه بونسای است. هنگامیکه آنها به مشاوره نیاز دارند جستجو میکنند، به انجمن ها ، گروه ها مراجعه می‌کنند. ابزار و کتاب می خرند. به نمایشگاه‌ها میروند ، کلاس می گذرانند ، مشترک ژورنال‌ها می‌شوند ، به عضویت آنها در می آیند. افراد جدید ، تشنه دانش و اطلاعات به جامعه بونسای وارد می‌شوند.

دیدگاه مخالف

مال‌سای معمولا از گونه‌های نامناسب و ضعیفی برای ساخت استفاده می‌شود . افراد غیر متخصص آنها را میسازند و به همین دلیل اغلب از بین می روند و این می تواند افراد را از ادامه کار با بونسای منصرف کند.

خیلی از افراد بعد از خرید یک مال‌سای با کیفیت پایین و از بین رفتن آن دیگر تمایلی به خرید بونسای ندارد. فروشندگان و افراد سودجو با فروش مال‌سای های بی کیفیت به این هنر صدمه وارد می‌کنند.

بونسای

فروشندگان مال‌سای عموما به خریداران راهنمایی اشتباه می‌کنند و تصور می‌کنند تمام گونه‌ها مناسب نگهداری در داخل هستند. دستورالعملی برای آبیاری و مراقبت از گیاه ارائه نمی‌دهند و در نهایت باعث مایوس شدن خریدار خواهند شد.

راهکار

بنظر من یکی از راهکارهای حل مشکل به جای مقابله با مالسای ، تلاش ما برای توسعه رویکرد فرهنگی به هنر بونسای و تغییر نگاه کلیشه‌ایی که بونسای را یک کالای زینتی به جای یک هنر و موجود زنده می‌داند. ارائه آموزش و فرهنگ سازی برای خریداران و فروشندگان توسط انجمن‌های بونسای.

صرف وقت و آموزش بیشتر که جهل را پاک کند، جهلی که منجر به فروش ارس کوچک مرده در یک گلدان وارداتی بونسای می شود.

آیا درخت مال‌سای من بی ارزش است؟

من جواب به این سوال را اینگونه می‌دهم : آیا این همان گیاهی نیست که در فروشگاه دوست داشتید؟ هیچ چیز تغییر نکرده است. مهم نیست که بونسای نیست. در حقیقت مهم لذتی است که شما از آن میبرید.

مال سای

آیا می توان از مال‌سای خود یک بونسای خلق کرد؟

در برخی موارد بله!
اگر درختی که شما تهیه کردیده‌اید از گونه‌های مناسب برای بونسای باشد. و از فروشگاه معتبر خرید کرده باشید که اصول تعویض گلدان را رعایت کرده باشد با کمی تغییر و هرس و یادگیری اصول پرورش بونسای می‌توانید یک بونسای زیبا از آن بسازید.

حداقل اینست شما بر روی این گیاه تمرین می‌کنید و چیزهای زیادی از جمله آبیاری ، هرس ، نکات خاک ، نیازهای نوری را یاد میگیرید. و بعد اقدام به خرید یک بونسای حرفه‌ایی می‌کنید.

بونسای

نظر و دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

استفاده از مطالب و محتوای سایت بونسایکار با درج لینک و ذکر منبع محدودیتی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید